O tržnici

Slovácká tržnice Konírna

Objekt bývalých uherskohradišťských kasáren – někdejší konírna – znovu slouží veřejnosti. Proměnil se ve Slováckou tržnici, která veřejnosti nabízí to nejlepší z regionu.

Iniciátorem myšlenky vzniku Slovácké tržnice je senátor a podnikatel Ivo Valenta, který se s podobnými projekty několikrát setkal během svých zahraničních cest.

Skupina SYNOT, která je vlastníkem objektu, dlouhodobě zvažovala možnosti jeho využití, kdy velmi úzce spolupracovala s veřejností. Mezi navrhovanými variantami byla například studentská kavárna s diskotékou. Nicméně veřejnost se nakonec prostřednictvím sociálních sítí jednoznačně shodla na tom, že nejvhodnějším využitím bude právě tržnice, o kterou mají zájem jak prodejci, tak zákazníci, kteří zde získávají možnost zakoupení kvalitních, tradičních tuzemských produktů.

Tržnice nabízí několik desítek vnitřních variabilních prodejních ploch i venkovních prostor pro sezónní prodej například ovoce a zeleniny, medu, marmelád a podobně. Vnitřní prostory tržnice jsou v létě větrané, v zimě mírně vytápěné.

Objekt Slovácké tržnice má za úkol především podpořit místní drobné živnostníky a jejich tradiční produkty. Také proto budou mít minimálně v prvním roce nájemci prostor nižší, startovací nájmy.

Na vzniku loga Slovácké tržnice se svými náměty podílela široká veřejnost.

 

Historie objektu

Slovácká tržnice je jednou z budov uherskohradišťských kasáren. Výstavba celého areálu probíhala ve dvou etapách. Od roku 1930 do roku 1932 bylo postaveno velitelství, dvě budovy pro mužstvo, kuchyně, dva objekty s rodinnými byty, augmentační sklad, skladiště paliva, dílenský objekt s kovárnou, dvě stáje pro koně, plynová komora, budova prádelny, dvě kůlny a remíza pro polní kuchyně.

V další etapě výstavby, která byla zahájena v roce 1937 a skončila v roce 1939, byly vybudovány dvě budovy pro školu důstojníků v záloze, dvě pro mužstvo, sklad, kovárna, sklad hasičského nářadí, budova kinosálu pro 500 mužů a osm zděných budov garáží. V rámci této etapy vznikl i objekt nynější Slovácké tržnice - budova stájí s remízou pro kulomety a částečným prvním patrem pro seno a slámu.

Vojenská posádka osídlovala areál uherskohradišťských kasáren až do roku 2001. Po jejich zrušení byl areál převeden do majetku města a byly zahájeny kroky k vytvoření koncepce jeho dalšího využití.
V současné době je areál bývalých kasáren využíván jak pro bydlení, tak pro komerční účely. V roce 2006 zde byl otevřen vysokoškolský kampus. Od roku 2009 následně probíhala revitalizace veřejného prostranství a byl také založen městský park Za Plotem. V roce 2014 společnost SYNOT REAL ESTATE, k.s. za podpory senátora p. Iva Valenty zahájila projekční přípravu přestavby objektu bývalé konírny ve Slováckou tržnici.

Opuštěný areál tak po letech znovu ožívá…

Kde nás najdete
© 2015 - Slovácká tržniceTvorba www stránek | Machin.cz & SHIFT
Motive